Szkolna Telewizja Internetowa
Dawno nic nie publikowaliśmy w naszej szkolnej TV. Obiecujemy poprawę. Na początek filmy utworzone przez uczniów w ramach laboratoriów przyszłości
Zapraszamy do subskrybowania naszego kanału. Liczymy na to, że i Wy prześlecie nam jakieś filmy.
3 września 2012 przy Szkole Podstawowej w Czerlejnie rozpoczęła swoją działalność Szkolna Telewizja Internetowa. Celem tej inicjatywy było przede wszystkim dokumentowanie wydarzeń szkolnych. Szybko okazało się, że młodzież wykazuje duże zainteresowanie filmem zarówno w teorii jak i w praktyce. Celem zaspokojenia zaistniałych potrzeb powstało Szkolne Koło Filmowe. Otrzymało ono nawet swoją własną pracownię, gdzie młodzież mogła się spotykać, omawiać projekty oraz montować filmy.
Tematyka zajęć obejmowała podstawy pisania scenariusza filmowego, wiedzę z zakresu języka filmu i historii kina, tworzenie filmów dokumentalnych i dydaktycznych oraz ćwiczenia praktyczne (zdjęcia i montaż). Oprócz zajęć tematycznych młodzież wraz z instruktorem dokumentowała i montowała najważniejsze wydarzenia z kalendarza roku szkolnego. Opracowane materiały zamieszczane były i publikowane na kanale Szkolnej Telewizji Internetowej. W tym czasie młodzi filmowy rozpoczęli rozwijanie swojego warsztatu dziennikarskiego. Zaczęły powstawać pierwsze wywiady z laureatami konkursów i olimpiad, a nawet anglojęzyczne z gościem z Chin. Z kolei dla młodszych dzieci, w ramach zajęć świetlicowych prowadzone były zajęcia z animacji poklatkowej, a efekty pracy publikowane na kanale YouTube oraz wysyłane na festiwale dziecięcej twórczości filmowej. Te działania szybko zostały dostrzeżone przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka, dzięki któremu dało się zorganizować w szkole warsztaty z filmu animowanego. Ich efektem jest obraz „Kto zapala światło w lodówce?”, który reprezentował szkołę podczas II Ogólnopolskiego Przeglądu Dziecięcych Filmów Animowanych.
W kwietniu 2014 roku uczniowie nakręcili film dydaktyczny pt. „Układ Słoneczny”, zdobywając tym samym III miejsce w Powiatowym Konkursie Informatycznym „POMOC DYDAKTYCZNA – 2014”. Ponad to film reprezentował również naszą szkołę podczas Festiwalu „Kino Ciśnień”.
W pracy z młodzieżą sięgano po różne rodzaje i gatunki filmowe oraz dziennikarskie. Tworzono dokumenty, filmy fabularne, animacje, wywiady, sondy, trailery, making off-y, kolaże filmowe, a nawet zapowiedzi prognoz pogody.
W 2015 roku udało się nawiązać współpracę z Fundacją "Filmowiec", dzięki której odbyły się warsztaty filmowe na terenie szkoły. Efektem zajęć jest film rocznicowy o osobie Wincentego Witosa – patrona szkoły w Czerlejnie.
Wszelkie działania filmowe prowadzone są pod opieką Katarzyny Markiewicz – filmoznawcy, animatora kultury filmowej. Pod jej okiem młodzież uczy się obsługi kamery cyfrowej, pisania scenariuszy i szeroko rozumianego warsztatu filmowego; poznaje gatunki filmowe i telewizyjne, a także próbuje swoich umiejętności za i przed kamerą.
|